Till innehåll på sidan
Konsert

Älskad trumpetkonsert

Hem / Konserter / Älskad trumpetkonsert

Älskad trumpetkonsert

Torsdag 16 april 19:00 | Uppsala Konsert & Kongress, Stora salen

Uppsala Kammarorkester spelar Haydns älskade trumpetkonsert. Alexander Lindh är solist och stjärnskottet Magnus Fryklund gästar orkestern för första gången.
Konsertintroduktion 18.20

Biljettpris 160-360 kr. Ingår i abonnemang (Stora & Lilla)

Älskad trumpetkonsert

För första gången möter Uppsala Kammarorkester Magnus Fryklund, ett nytt stjärnskott bland svenska dirigenter. Han öppnar konserten med Felix Mendelssohns underbara uvertyr till En midsommarnattsdröm, tätt följt av Haydns älskade trumpetkonsert där Uppsala Kammarorkesters egna Alexander Lindh är solist.

Dirigent

Magnus Fryklund

Solist

Alexander Lindh, trumpet

Program

Felix Mendelssohn (1809-1847): Uvertyr till En midsommarnattsdröm
Joseph Haydn (1732-1809): Trumpetkonsert i Ess-dur
Gabriel Fauré (1845-1924): Masques et Bergamasques op. 112
Darius Milhaud (1892-1974): Oxen på taket op. 58

Konsertintroduktion

I Stora salen mellan 18.20-18.40

En magnifik trumpetkonsert

Alexander Lind
Alexander Lindh. Foto: Tomas Alvreten

Haydns älskade trumpetkonsert i Ess-dur uruppfördes år 1800 och skrevs till trumpetare Anton Weidinger. Han hade sedan 1792 utvecklat den gamla naturtrumpeten (som saknade hål och ventiler) till en kromatisk, genom att placera lösa rördelar, byglar, på instrumentet. Haydn var mycket fascinerad av denna utveckling och inspirerades att skriva för Weidinger och hans för tiden moderna trumpet.

Kvällens solist är Alexander Lindh, orkesterns förstetrumpetare, och medlem i Musik i Upplands ensemble Linnékvintetten.

Svit för teater

Magnus Fryklund. Foto: Maria Kozyk

För att nå en bredare publik skapade Gabriel Faure en orkestersvit av ”Masques et Bergamasques”. Verket skrevs ursprungligen för teaterscenen och beställdes av teatern i Monte Carlo. Orkestersviten hade premiär i Paris 1919 och är ett av Faures mest populära verk.

Ett stjärnskott

För första gången möter Uppsala Kammarorkester Magnus Fryklund, ett nytt stjärnskott bland svenska dirigenter. Magnus är en regelbunden gästdirigent för de största orkestrarna runt om i Skandinavien och varit engagerad i flera olika operahus, bland annat i Montpellier och Malmö.

Avslut med tango

”Le Boeuf sur le Toit”, nej, det är ingen oxe på taket här, men brasilianska rytmer och tango! Tonsättaren Darius Milhauds humoristiska balettmusik från 1920 avslutar kvällen.

Uppsala Kammarorkester

Uppsala Kammarorkester är länets professionella orkester, av många bedömare ansedd som en av de främsta orkestrarna i Sverige. 

Läs mer om Uppsala Kammarorkester.

Information om konsertbesöket

  • Dörrarna öppnas ca kl 18.00.
  • Konsertintroduktion mellan 18.20-18.40, konsertbiljetten gäller.
  • Konsertbaren öppnar kl 17.30 och hållet öppet i pausen. Förköp till pausen sker före konserten i baren på plan 6.
  • Paus ca 20-25 minuter.
  • Mer om tillgänglighet i Stora salen (ukk.se)