Till innehåll på sidan
Bild på fiol
Om oss

Medarbetare

Hem / Om oss / Medarbetare

Här följer kontaktuppgifter till oss som arbetar på Musik i Uppland. Välkommen att kontakta oss!

Administration

Gabriel Lindborg Foto Stefan Lindgren
Foto: Stefan Lindgren

Gabriel Lindborg

Länsmusikchef

Tel: 018-17 19 33
Mobil: 070-584 84 43
gabriel.lindborg@musikiuppland.se

Foto: Stefan Lindgren

Anna Jönsson

Administrativ chef

Tel: 018-17 19 35
Mobil: 070-211 18 08
anna.jonsson@musikiuppland.se

Foto Stefan Lindgren
Foto: Stefan Lindgren

Mona Gunnarsson

Orkesterchef

Uppsala Kammarorkester

Tel: 018-17 19 36 
Mobil: 070-238 35 40
mona.gunnarsson@musikiuppland.se

Veronika Savolainen
Foto: Stefan Lindgren

Veronika Savolainen

Kommunikations- och marknadsansvarig

Tel. 018-17 19 34 
Mobil: 070-528 95 65
veronika.savolainen@musikiuppland.se

Porträtt Magnus Båge
Foto: Stefan Lindgren

Magnus Båge

Producent

Konsertkarusellen

Tel. 018-17 19 21 
Mobil: 070-617 19 20
magnus.bage@musikiuppland.se

Foto Stefan Lindgren
Foto: Stefan Lindgren

Katarina Bonander

Producent

Trio X och Barn & Ungdom

Tel: 018-17 19 37 
Mobil: 070-580 37 63
katarina.bonander@musikiuppland.se

Foto: Stefan Lindgren

Natalie Gourman Syberg

Producent

Uppsala Kammarsolister och Linnékvintetten

Tel: 018-17 19 28
Mobil: 070-285 33 15 
natalie.gourman-syberg@musikiuppland.se

Foto Stefan Lindgren
Foto Stefan Lindgren

Kattis Arnoldsson

Löneadministratör

Mobil: 070-320 19 24
kattis.arnoldsson@musikiuppland.se

Vakans

Webbredaktör och produktionsassistent


Musiker/Ensembler

Uppsala Kammarsolister
Foto: Jeanette Hägglund

Uppsala Kammarsolister

Klara Hellgren, Nils-Erik Sparf, Brusk Zanganeh, Ylvali McTigert Zilliacus, Per Nyström

Ensembleledare: Ylvali McTigert Zilliacus
tel: 070-483 82 41
ylvali@musikiuppland.se

Trio X
Foto: Urbam Jörén

Trio X

Joakim Ekberg, Per V Johansson, Lennart Simonsson

Ensembleledare: Per V Johansson
tel: 070-334 12 45
per.v.johansson@musikiuppland.se

Linnékvintetten
Foto: Stewen Quigley

Linnékvintetten

Alexander Lindh, Trumpet, Paul Hägglöf, Elinor Berg, Birgitta Lagerstedt, Alexander Skylvik

Ensembleledare: Elinor Berg
alexander.skylvik@musikiuppland.se

Uppsala Kammarorkester
Uppsala Kammarorkester Foto: Jeanette Hägglund

Uppsala Kammarorkester

Kontaktperson
Mona Gunnarsson, orkesterchef
Se kontaktuppgifter ovan
Se information om orkestern här