Till innehåll på sidan
Linnékvintetten
Nyhet

Linnékvintetten och Tornmusiken 40 år

Hem / Om oss / Nyheter / Linnékvintetten och Tornmusiken 40 år

I juni 1986 bildades brassensemblen Linnékvintetten och det blev genast musicerande på hög nivå! Traditionen med musik från Uppsala Domkyrkas torn startades samma sommar.

Linnékvintetten. Foto: Johan Alp

En gammal tradition

Linnékvintetten har funnits i fyrtio år och är jämnåriga med ett av sina mest populära evenemang i Uppsala, Tornmusiken. Det var dåvarande chefen, Stig Larsson, som tog initiativet. Han väckte liv i en flera hundra år gammal tradition. 

Skolbesök, körer och jubileer

Konserterna för barn blev tidigt en viktig del i Linnékvintettens verksamhet, likaså att besöka musikskolor och amatörorkestrar, ge workshops och konserter. Att ge den nykomponerade musiken en plats i repertoaren har också varit en av ensemblens prioriteringar sedan starten. Julkonserter med körer ledde till samarbete med körer året om. Ensemblen har även gett glans åt otaliga jubileer och invigningar.

Linnékvintetten är anställda på heltid av Musik i Uppland, som har Region Uppsala som huvudman. Uppgiften är att ge invånare i Uppsala län musikupplevelser med levande musik av högsta kvalitet.

Tema 1986

Tornmusiken 2026 börjar den 23 juni. I och med 40-årsjubileet kommer konsertpremiärens program ha temat 1986. Men som alltid inleder Linnékvintetten med bland annat en fanfar av Uppsalatonsättaren Åke Eriksson uppe från tornet ut över domkyrkoplanen kl 12.00. Sedan kl 12.30 är det en halvtimmes konsert inne i kyrkan med olika program för varje dag, tisdag – lördag till och med 4 juli.

“Tornmusiken är en av de finaste traditionerna vi har i Linnékvintetten. Utöver att det är en unik och häftig historisk tradition, så känner jag stark tillit och värme till publiken, man kan praktiskt taget känna kärleken från deras håll när vi spelar och det är fint att se att så många besökare återkommer varje år.” 

Trumpetare Paul Hägglöf som i år gör sin 29:e tornmusik vilket även blir den sista då han efter sommaren går i pension.